Kariera

Kieruj ścieżką kariery

Kieruj ścieżką kariery

Nasza kariera to nasze zżycie, tylko niewiele osób ogranicza się do życia prywatnego, zdecydowana większość ma też pracę i inne zajęcia, a kariera niewątpliwie stanowi naszą nierozerwalną cześć życia. Nie jest tak, że każdy ląduje przypadkowo w miejscu, w którym pracuje, wiele osób już na początkowych etapach edukacji kieruje swoją karierą wybierając ulubione przedmioty, potem przedmioty na maturze i w końcu studia. Oczywiście znajdą się tez takie osoby, które zdecydowanie zmieniają swoje podejście do zżycia i nawet po skończonych studiach nagle zmieniają zdanie odnośnie do swoje przyszłości w świecie pracy. Wiadomo jednak, że te doświadczenia, które zbieramy nie tylko w szkole, ale i w życiu osobistym wpływają na to, jak wygląda nasza kariera, jak się rozwijamy. Nie ulega wątpliwości fakt, że wiele rzeczy może wpłynąć na zmianę naszej decyzji, ale zawsze powinniśmy zachowywać racjonalne podejście do sytuacji. Owszem, czasem intuicja może być wskazówką, el starajmy się tka kierować swoją ciężką edukacji, aby potem miała ona wpływ na naszą karierę.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Najpopularniejsze kierunki studiów

Każdego roku studia wyższe cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko ludzie młodzi, ale także starsi decydują się na podniesienie swoich kwalifikacji. Każda rekrutacja na studia wyższe tworzy pewne rankingi popularności poszczególnych kierunków studiów i uczelni. Najpopularniejsze kierunki studiów to nie zawsze kierunki gwarantujące nam solidne wykształcenie i stabilne zatrudnienie. Od zawsze najpopularniejszą są kierunki prawnicze i medyczne. Nie zawsze wiąże się to z rzeczywistym zapotrzebowaniem na specjalistów z tych dziedzin. Przede wszystkim wiąże się to jednak z prestiżem związanym w wykonywaniem tych zawodów. Często też są to profesje wpisane w rodzinne tradycje i młodzi ludzie czują presję otoczenia do wyboru właśnie tej dziedziny edukacji. Obecnie zauważamy również wzrastającą popularność kierunków technicznych, zwłaszcza nastawionych na nowe technologie produkcyjne i informatyczne. Ta popularność jest jednak uwarunkowana rzeczywistymi potrzebami obecnego rynku pracy.

A co po medycynie

A co po medycynie

Medycyna to jedne z najbardziej renomowanych kierunków studiów, osoby, które się na niego decydują czeka ogromna ilość pracy jeszcze w liceum, gdy trzeba przygotować się do matury z chemii i biologii, bo to te przedmioty są podstawą w rekrutacji na studia medyczne. Nie jest tak, że każdy absolwent medycyny zostaje lekarzem, to wymaga poświęcenia, zrobienia specjalizacji, a życie różnie się układa i wiele osób owszem kończy medycynę, ale bez specjalizacji nie uzyskuje tytułu lekarza. Można to z czasem nadrobić, ale nie każdy chce. Większość jednak robi specjalizację i pracuje w szpitalach, przychodniach, robi badania, a co jeśli nie możemy dłużej wykonywać zawodu, jakie perspektywy ma taka osoba? Przede wszystkim firmy produkujące różny sprzęt medyczny bija się o lekarzy, to dla nich nie tylko wsparcie, ale przede wszystkim osoba, która wie, jak działają te szpitalne zasady, gdzie szukać inwestorów z zakresu medycyny, czy zbytu danych maszyn, a przecież oto właśnie chodzi firmom, które zajmują się tą tematyką.

Sposób na szybką karierę

Sposób na szybką karierę

Dynamiczna kariera jest marzeniem nie jednego z nas. Wysoka pozycja zawodowa, godne zarobki i prestiż to coś do czego często musimy dążyć przez wiele lat, jednocześnie nie mając gwarancji, że nasze wysiłki przyniosą oczekiwany efekt. Jaki jest więc skuteczny sposób na szybką karierę? Najważniejsze jest to, aby nie marnować czasu. Jeśli chcemy zabłysnąć w naszej firmie musimy działać intensywnie. Wykorzystujmy każdą okazję do powiększania swoich kwalifikacji, korzystajmy z prowadzonych firmowych szkoleń. Dbajmy także o swoją dobrą opinię. Często to właśnie nasz wizerunek oraz opinia innych decydują o naszej ścieżce kariery. Jeśli będziemy wyglądać jak profesjonaliści, będziemy też tak postrzegani przez otoczenie. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy jak istotny jest nasz wizerunek w oczach innych. Nie mieszajmy się również w konflikty, zawsze starajmy się być neutralni wobec wszystkich stron. Bezstronność jest bowiem bardzo ceniona i świadczy o wysokiej kulturze oraz profesjonalizmie.

Czy każdy magister to bezrobotny

Czy każdy magister to bezrobotny

Ostatnio całkiem sporo mówiło się o tym, że studia nie są już żadną gwarancją, że ludzie studiują, a potem i tak z tytułem magistra lądują na bezrobociu. Owszem, i takie przypadki są dość częste, ale nie należy zbytnio generalizować, bo faktycznie niektórzy magistrzy lądują na bezrobociu, a inni jeszcze przed otrzymaniem tytułu dostają pracę w najlepszych firmach. Wiele zależy od wyboru kierunku, jak pokazują statystyki są kierunki, po których znalezienie pracy jest coraz trudniejsze Przede wszystkim należałoby tutaj wspomnieć o administracji, historii, filozofii, czy politologii. Oczywiście studia to jedno, a doświadczenie to zupełnie inna kwestia. Zresztą liczy się też podejście człowieka do pracy. Niektórzy są tak negatywnie nastawieni, ze nikt nie chce ich zatrudnić na stałe. Każdy magister może być, więc bezrobotny, jeśli albo nie chce podjąć pracy albo nie ma tyle determinacji, żeby o zrobić. Nie brakuje tez osób, które latami próbują coś znaleźć, bo nie akceptują tego, że nie pracują w zawodzie.

« Poprzednie wpisy