Porady

Zadbaj o wykształcenie sowich dzieci

Zadbaj o wykształcenie sowich dzieci

Twoje dzieci są jeszcze małe i wydaje Ci się, ze nie musisz na razie myśleć o ich wykształceniu, ale to nieprawda. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko osiągnęło sukces już od małego musisz dbać o jego edukację. Czytanie książeczek zamiast ciągłego oglądania bajek, wspólne zabawy edukacyjne, zamiast głupich gier na komputerze –to podstawa, o której musisz pamiętać, jeśli chcesz osiągnąć sukces. Trudno jest zaprzeczyć, że wykształcenie dziecka jest ważne dla rodziców, bo żadne rodzic nie chce, aby jego dziecko harowało od rana do nocy za marną stawkę. Nawet osoby, które nie maja wykształcenia widzą potencjał w studiach, widza, że dzięki nauce można robić coś, co nie będzie tak wykańczające dla organizmu. Znajdzie się tez wiele osób, które mają inne poglądy, ale wciąż ta pierwsza grupa stanowi niepodlegającą dyskusji większość. Trudno jest zaprzeczyć temu, że ludzie sukcesu to ludzie wykształceni, znający jeżyki, a więc starajmy się już od dziecka zaprowadzać naszą pociechę na lekcję angielskiego, aby jak najwcześniej zaczęła naukę i osiągnęła sukces.

Kiedy konieczne jest dokształcanie

Kiedy konieczne jest dokształcanie

Generalnie rynek pracy ma się dość intensywnie zmieniać. Te zmiany mają być związane z rozwojem nowych technologii, nowym zapotrzebowaniem na pracowników z konkretnych branż oraz naturalnym wymieraniem innych branż. Dlatego tutaj to, ze jedna zawody będą ginąc, inne będą się rodzic, to dość naturalna tendencja, która na rynku pracy istnieją od lat. Jednak teraz ma być tak, że te zmiany będą dużo intensywniejsze. Kariera musi więc to uwzględniać. Dzięki temu będzie się nam udawało tego typu zmiany wybierać. Dlatego mamy takie możliwości, które mogłyby być dla nas szczególnie istotne, trzeba dostosowywać się do tego i wybierać takie kierunki kształcenia, które mogłyby być, konieczne dla nas i które można by faktycznie dobrze sobie zaplanować i przemyśleć. Dlatego te wszystkie kwestie, jakie się z tym wiążą, czyli np. ścieżka edukacyjna, muszą być dla nas priorytetowe. Inaczej faktycznie nie uda się nam dobrze zaplanować swojej kariery, która jest dla ans przecież tak ważna.

A może staż?

A może staż?

Zastanawiasz się, co robić w wakacje, zwykle dorabiasz gdzieś w restauracji lub sklepie odzieżowym, nie zarabiasz dużo, bo i praca niezbyt dobrze platan, ale pracujesz, bo nie lubisz siedzieć w miejscu, ale może lepiej byłoby znaleźć pracę, która przynosiłaby nie tylko lepsze pieniądze, ale również satysfakcję. Nie musisz od razu iść na pół etatu, ale staż może być ciekawą propozycją. Podczas stażu nie tylko poznasz firmę, nauczysz się wielu ciekawych rzeczy, ale możesz też naprawdę znaleźć prace twoich marzeń. Nie da się zaprzeczy, że wielu stażystów właśnie tak rozpoczyna swoja karierę. Wiadomo, ze na początku zarobki nie są napisze, ale praca jest płatna, a więc nie jest źle, po jakimś czasie może zamienić się w cały etat. Wiadomo, że to nie przychodzi od razu i naprawdę trzeba się postarać, bo w czasie tego stażu ktoś ważny musi nas zauważyć, ale jeśli spełnimy się w wyznaczonych zadaniach i pracodawca będzie zadowolonym, może okazać się, ze i po wakacjach zatrudnią nas na takich zasadach, ze spokojnie pogodzimy naukę i studia

Praktyki mogą pomóc

Praktyki mogą pomóc

Wydaje Ci się, ze praktyki studenckie to przeżytek, bo i tak większość robi je u kogoś znajomego. Faktycznie, na niektórych kierunkach studiów taki proceder jest czymś normlanym, ale są też kierunki, gdzie faktycznie praktyki musza się odbyć. Jeśli uważasz, ze to strata czasu, bo praca za darmo jest jakaś śmieszna, zauważmy jednak, ze praktyki otwierają przed nami drzwi do rozwoju. Wiadomo, ze nie każde praktyki są jakieś super doszkalające, ale wciąż można znaleźć takie, dzięki którym naprawdę sporo zyskamy w naszym rozwoju osobistym. Po za tym dla wielu osób to początek kariery. Trzeba tylko dobrze wybrać dermę, która naprawdę na interesuje. Może po skończonych praktykach dostaniemy jakąś dłuższa i płatna umowę o pracę. Jak widać na warto tracić czasu na nic nieznaczące praktyki w dziwnych firmach. Lepiej jest wybrać firmę, która daje nam jakieś perspektywy pracy. Oczywiście nie musi być tak, ze się w tym zrealizujemy, ale lepiej jest przekonać się jeszcze na praktykach, a nie już po podjęciu pracy w danej firmie.

Kształcenie – jak je zaplanować

Kształcenie – jak je zaplanować

Właściwy wybór ścieżki edukacyjnej jest bardzo ważny. Podejmowanie w tym zakresie decyzji w umiejętny sposób musi być jednak niezmiernie trudne. Dlatego wiele osób popełnia błędy. Czasem takich błędów nie da się unikać. Ważne, by nie kierować się tym, co jest modne, co jest uważane za przyszłościowe – oczywiście trzeba to barć pod uwagę, a le równocześnie należy brać pod uwagę swoje predyspozycje, bo w przeciwnym razie i tak nie będzie możliwości dokończenia edukacji czy też pracy w tej branży, skoro wiedza, umiejętności, predyspozycje na to nie pozwalają. Obecnie jest moda na kierunki medyczne, gdyż tylko one wydają się zapewniać odpowiednią pracę. Na pewno jednak też nie wszystkim. Na pewno będzie duże zapotrzebowanie na opiekunów, ratowników, pielęgniarki i fizjoterapeutów, ale biorąc pod uwagę to, jak wygląda polska służba zdrowia, nie widomo, czy faktycznie będzie miał kto ich zatrudniać i im płacić. Dlatego trzeba to wziąć pod uwagę i oczywiście to, czy mamy charakter, osobowość do takiej pracy.

« Poprzednie wpisy